Rus hackerler Trump'ın azil soruşturmasında adı geçen şirkete saldırı düzenledi

GÜNDEM - 14 Ocak 2020, 11:07

ABD'li bir siber güvenlik şirketi, Başkan Donald Trump'ın 2020 seçimlerindeki rakibi Joe Biden'ın oğlunun yönetim kurulunda yer aldığı şirkete ait e-postaların Rus ordusuna bağlı korsanlar tarafından çalınmaya çalışıldığını açıkladı.

 

Burisma Holdings şirketinin adı Trump'ın azil soruşturmasında geçiyor. Trump'ın rakibi Joe Biden ve oğlu aleyhine yolsuzluk yaptıkları şüphesiyle soruşturma başlatması için Temmuz ayında Ukrayna cumhurbaşkanını aradığı ve baskı kurduğu iddia ediliyor. ABD Temsilciler Meclisi bu nedenle Trump'ın yetkilerini kötüye kullanmak suçuyla görevden alınmasını istedi.

Kaliforniya merkezli Area 1 Security adlı şirket Burisma'nın siber saldırıya uğradığını, saldırının Rusya'nın askeri istihbarat birimi GRU ile bağlantılı olduğunu bildirdi.

Fancy Bear adıyla da bilinen GRU ile bağlantılı korsanlar ABD seçimlerine etki etmek için 2016 yılında Demokrat Parti Ulusal Komitesi'ne de saldırı düzenleyen grup olarak biliniyor.

Rusya Savunma Bakanlığı konuya ilişkin açıklama yapmazken ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ve ABD İç Güvenlik Bakanlığı konuya ilişkin soruları yanıtsız bıraktı.

(Reuters)

Yorumlar