Milli muharip uçağında 10 bin mühendis çalışacak

BİLİM - 17 Aralık 2017, 11:42

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Orhan Kaya “Ülkemizin yapacağı milli muharip uçağında 10 bin mühendis çalışacak. Bu mühendislerin birçoğu İTÜ’den yetişecek” dedi.

 

Savunma sanayinde yerli ve millî adımlar her geçen daha da öne çıkarken, bu adımlarda üniversitelerin rolü de artıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Orhan Kaya, özellikle savunma sanayi sektöründe yerli ve millî projelerin istihdamı artıracağını ifade etti. Türkiye’nin havacılık ve uzay sanayinde önemli rol oynadığını söyleyen Prof. Dr. Kaya “Savunma sektörü başta olmak üzere ülkemize fayda sağlayacak mezunlar yetiştirmek için çalışıyoruz. Dünya standartlarında mühendislik eğitimi veriyoruz. Mezunlarımız birçok projede yer alıyor. Ülkemizin yapacağı millî muharip uçağında binlerce mühendis çalışacak” dedi.

RÜZGÂR TÜNELİ İLE ÖNEMLİ HEDEF

Üniversite olarak mesleki eğitimi öne çıkararak öğrencilere laboratuvar imkânı sunduklarını aktaran Prof. Dr. Kaya “Bu laboratuvarlardan bir tanesi de uçağın havadaki durumunu simüle eden rüzgâr tünelidir. İTÜ’de şu anda 5 bin km/saate kadar hızı simüle eden 6 farklı tünel var. Türkiye’de bizden başka hiçbir kurumda yok. İTÜ olarak buradaki akademik bilgi birikimimizi sektörün öncü kuruluşlarıyla paylaşacağız. Yakında bu konuda TAİ ile bir protokol imzalayacağız” diye konuştu. Prof. Kaya sözlerine şöyle devam etti: Savunma sanayinde önümüzdeki dönemde 10 binleri bulan yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulacak. Bu ihtiyacın karşılanmasında İTÜ’nün nitelikli mezunlarının önemli bir boşluğu dolduracağını düşünüyorum. İTÜ araştırma üniversitesi olarak lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde mezunlar veriyor ve mezunlarımız kamu ve özel sektörde önemli görevler üstleniyor. Ülkemizin yapacağı millî muharip uçağında 10 bin mühendis çalışacak. Bu mühendislerin birçoğu da İTÜ’den yetişecek. 

2 KÜP UYDU DAHA GELECEK

Prof. Kaya, üniversitelerinin Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuvarının yurt dışındaki birçok üniversiteden daha iyi durumda olduğuna dikkat çekerek “İTÜ’nün yörüngede olan ve çeşitli amaçlarla kullanılan 4 tane küp uydusu var.  2 uydunun daha gönderilmesi planlanıyor” dedi. İnsansız Hava Araçları (İHA) projelerine de katkı sunduklarını dile getiren Kaya “ANKA projesinin danışmanlığını üstlendik. Vestel’in ürettiği “KARAYEL” isimli aracın yapısal analizlerini yaptık. Savunma stratejileri için geliştirilen projelerin yanında günlük hayata dokunan projeler de geliştirdik. Akademisyenlerimizin ve öğrenci topluluklarımızın yerli ve millî drone projeleri var. Bunlar deprem, yangın gibi doğal afetlerde arama ve kurtarma çalışmalarına yönelik fayda sağlıyor” ifadelerini kullandı. (Türkiye Gazetesi)

Yorumlar

 • MUSTAFA KEMAL20 Aralık 2017 11:01TÜRKİYEDE TAKTİRE ŞAYAN GÜZEL İŞLER YAPILMAKTA.ÜLKENİN KALKINMASINDA EMEĞİ GEÇEN TÜM KURUM VE KURULUŞLARA ŞÜKRANLARIMI SUNARIM...

  (%0,00) (%100,00)
 • yapın kardeşim..17 Aralık 2017 18:00yurt dışında uçak bilimleri üzerine çalışan ne kadar bilim adamımız varsa geri çağıralım. dünyaya teknoloji satacak altyapı kuralım. o zaman dünyada daha çok sözümüz geçer. acele edin. milli ruhla çalışın.

  (%0,00) (%100,00)
 • erol g.17 Aralık 2017 15:16FARKLI GÖREVLER ÜSTLENEBİLECEK FARKLI MODELLERDE HER YIL EN AZ 1000 UÇAK ÜRETECEK KAPASİTEMİZ OLMALI EN KÜÇÜK PARÇASI DAHİ MİLLİ OLMALI HİÇBİR ŞEKİLDE YABANCI ÜLKE/ÜLKELERE BAĞIMLI OLMAMALIYIZ

  (%0) (%0)
 • Hayali proje17 Aralık 2017 13:47Milleti kandırmak o kadar kolay ki !!! Ne derlerse inanıyor saf milletim . 2009 da milli tank yapacaz diye bir laf çıkardılar yıl 2018 oldu hala ortada tankın motoru bile yok ortada 2 tane prototip var oda alman motorlu kore malı. Helikopter abd motorlu italyan malı . Gemi ispanyol malı. A habere göre CENNETTE YAŞIYORUZ. HAYAT YANDAŞA GÜZEL.

  (%0,00) (%100,00)
 • vatansever17 Aralık 2017 13:20kendinizi ovmeye birakin ,daha iyisini yapin

  (%0) (%0)
 • Mustafa17 Aralık 2017 12:21Geleceğin türkiyesi hep birlikte daima ileriye

  (%0,00) (%100,00)