Kişisel bilgisayar pazarında altı yıl sonra bir ilk

ELEKTRONİK - 12 Ocak 2018, 15:03

Kişisel bilgisayar pazarı istikrar kazanma sinyalleri veriyor. Son araştırma verileri sevkiyatların artış gösterdiğine işaret ediyor

 

International Data Corporation (Uluslararası Veri Şirketi), kişisel bilgisayar (PC) pazarının uzun yıllardan sonra ilk kez yeniden büyüme sinyalleri verdiğine dikkat çekti. Şirket tarafından yayınlanan verilere göre, geleneksel PC sevkiyatları 2017'nin dördüncü çeyreğinde bir önceki yıla kıyasla yüzde 0,7 arttı.

Yıllık kıyaslamada ise 2017 yılındaki sevkiyatların bir önceki yıla kıyasla yüzde 0,2 azaldığı görüldü. Ancak uzmanlar düşüşün çok ufak olduğunu ve bunun istikrar sinyali olarak algılanabileceğini belirtiyor.

Araştırma verilerine göre, 2017 yılı PC pazarı için 2011'den bu yana en istikrarlı sene oldu. Geçtiğimiz yıl bilgisayar üreticileri 259,5 milyon adet cihaz sevkiyatı gerçekleştirdiler.

Son çeyrek özelinde bakılacak olursa, sevkiyatlar 70,6 milyon olarak gerçekleşti. Bu sayı, bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 1,7 oranında daha azken, öncesindeki çeyreğe kıyasla yüzde 0,7 daha fazla.

PC pazarının lideri ise dördüncü çeyrekteki sevkiyatları yıllık bazda yüzde 8,3 artan HP olmaya devam ediyor. Lenovo ikinciliğini korurken, pazarın diğer büyük oyuncuları Dell, Apple, Asus ve Acer onu takip ediyor.

Yorumlar